Исправка - "Вуков гласник"

Оцена корисника:  0 / 5

Драги професори и ученици, изашао је нови број "Вуковог гласника". У овом издању поткрала се једна грешка - наиме, ученица Вања МАНОЈЛОВИЋ (II6), ауторка два објављена текста, грешком је потписана као Вања Павловић. У електронском издању часописа, које ће се ускоро појавити на сајту, ова грешка биће исправљена. Извињавамо се поменутој гимназијалки и овом приликом обајављујемо на сајту оба њена текста.

Она

Ноћ је. Фарови аута повремено осветљавају тамну силуету поред пута. Јак, хладан ветар, мрси јој дугу црну косу, која личи на штит и чини се да је свуда око ње. Тако је и када нема ветра. Тако је увек.

Док хода, њене тешке чизме стварају туп звук, као да гази по нечему великом. Сновима. Жељама. Одједном стаје. Као да више нема разлога да настави. Окреће се око себе. Свежањ наруквица јој звецка на руци. Силази на улицу. Стаје на танку белу линију која дели пут. Сада дели још нешто. Нешто важније. Много важније. Сакривала се целог живота, мисли, али сада је време да се нешто промени. Светло се појављује иза дрвећа и устремљује се на њу. Затвара очи. Парајући звук кочења, али не и ударца. Избезумљен, човек излази из аутомобила. Када схвати да му се девојка вероватно само причинила, он се враћа у ауто и одлази уз заглушујући звук мотора.

Сунце обасјава улицу. Једини доказ да је скоро целу прошлу ноћ падала киша јесу барице које су, као у неком редоследу, поређане низ улицу, у редоследу који води до гомиле наруквица које се пресијавају на сунцу.

Вања  Манојловић   II6

Хаос

Док трчи, она покушава да се сети шта се десило прошле ноћи и како је дошла до старе грађевине на углу улице. Један део зграде већ је потпуно оронуо, стакла на прозорима су полупана а изнутра допире ужасан мирис.

Одавно је већ одмакла од зграде. Задихана, она стаје. Људи пролазе поред ње, и не примећујући је, али она и те како примећује њих. Суморна, бледа лица су свуда. Црне очи и танке, скоро сиве усне, одлично се уклапају у окружење. Иако је знала да не гледају у њу, осећала је њихове очи свуда по себи. Још увек задихана, наставила је да трчи кроз, чинило јој се, сив ваздух. Као да је то сивило потекло од људи са непробојним штитовима око себе. Трчећи без циља, осети сажаљење према њима, јер, знала је како је то. И заиста, када би покушала да се прогура између њих, када би их руком случајно закачила, они би продужили даље, не осетивши ништа. Сажаљење које је осећала према њима, сада је осећала према себи. Да ли ће и она временом посивети? Сада је трчала. Сама. Више ничега и никога није било да је у томе спречи. Али, да ли је побегла од њих или од себе? Више није осећала умор. Више није осећала ништа. Само је трчала. Изгледало је да сада има циљ, али одједном губи тло под ногама и пада. Врисак. Гледа око себе.

Познати зидови облепљени постерима. Познати тепих. Познате завесе. Познати кревет у ком се налази. Она се руком придржа за ноћни сточић поред кревета, умало не оборивши шарену лампу. Али, на руци је још увек нешто недостајало. Наруквице.

Вања  Манојловић   II6

КОНКУРС "ВУКОВИ ЛАСТАРИ"

Драги гимназијалци,

За све вас који лепо пишете (а има вас пуно), ево и конкурса у нашем граду. Превазиђите стид и покушајте :)

Књижевни клуб КУД "Караџић" из Лознице расписао је 42. по реду конкурс "ВУКОВИ ЛАСТАРИ" за необјављену песму или циклус песама.
Биће додељене три новчане награде за песму и једна награда за циклус песма.
Право учешћа имају сви аутори из Србије, Републике Српске и Црне Горе.
Потребно је доставити радове под шифром у коверти 3 песме у 3 примерка и 1 циклус у 3 примерка а у посебној (мањој) коверти доставити личне податке са обавезним бројем телефона.
Тема је слободна.
Конкурс је отворен до 31.октобра 2016.године.
Манифестација на којој ће бити проглашени добитници награда одржаће се 09.новембар 2016.године у Вуковом дому културе у Лозници у 19ч.
Радове слати на адресу:
КУД "Караџић"
(за конкурс Вукови ластари)
Трг.Јована Цвијића бр.12
15300 Лозница.

ВУКОВ ГЛАСНИК

Оцена корисника:  0 / 5

Драги ученици и професори, обавештавамо Вас да чланке и радове (песме, приче, итд.) за овогодишњи број "Вуковог гласника" можете доставити на е/маил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. у што краћем року. Молимо Вас да ради лакше обраде, радове доставите у електронској форми и на ћириличном писму. Хвала унапред.

ШАНТИЋЕВО ПЕРО

Оцена корисника:  0 / 5

ЛИТЕРАРНИ КОНКУРС '' ШАНТИЋЕВО ПЕРО'' ЗА ОСНОВЦЕ И СРЕДЊОШКОЛЦЕ. СЛЕДИТЕ ЛИНК:

ВУКОВ ГЛАСНИК 2015.

Оцена корисника:  0 / 5

Драги гимназијалци, позивамо вас да на време доставите своје радове за овогодишње издање 'Вуковог гласника'- приче, песме, анегдоте, чланке и све друго што измаштате. Такође, помозите нам да оформимо рубрику о нашим докторима наука - бившим ученицима Гимназије: уколико познајете некога погодног за ову рубрику (небитно којих година или струке), јавите нам (ФБ, библиотекару, професорима српског језика...) Хвала вам унапред на сарадњи!