Историјат

Оцена корисника:  5 / 5

Гимназија "Вук Караџић" Лозница

1Основана 1871. год. и у I разред уписано 27 ученика. Године 1889. подигнута на степен ниже гимназије отварањем III разреда, а од 1891. год. ради са IV разреда. Указом краља Александра Обреновића од 9. јула 1896. г. школа је укинута, поново је отворена 1912. год. али је са почетком I светског рата престала са радом.

Почетком 1919. год. гимназија поново ради и први пут добија V разред. Од 1921. до 1929. лозничка гимназија је шесторазредна. Опет ће бити затворена јер није испуњавала строге услове просветних власти. 2

Од 1933. гимназија ради континуирано до почетка II светског рата и једна је од најопремљенијих школа у Србији. Уз 3богату библиотеку и збирке, учила за поједине п редмете имала је и тзв. "ђачки биоскоп". Активни су Подмлдак Сокола, Подмладак Јадранске страже, Подмладак Црвеног крста и Друштва трезвене младежи.

Током окупације школа је радила укупно 17 месеци а настава је имала углавном карактер курса. После рата4 добија назив "Државна реална гимназија Вук К араџић". Од 1967. год. дограђена је школска зграда и побољшан квалитет наставе.

У част јубилеја 100годишњице 1971. год. добила је Орден заслуга за народ са златном звездом, а 1 997. год. Вукову награду за изузетан допринос културном развоју Србије. Поносна на своје ђаке који су изашли из њених клупа још од Јована Цвијића и професоре који су оставили свој траг у школи Гимназија "Вук Караџић" у Лозници с правом спада у заштитне знакове српске просвете.